19 Čvn

Co je to Lepek ?

Lepek je hlavní bílkovina obsažená v obilí.
Je směsí dvou druhů bílkovin, které se vyskytují:

  • • v pšenici (včetně semoliny, špaldy a kamutu) a žitu,
  • • v menším množství i v ječmeni a ovsu.

Bílkoviny zvané prolaminy způsobují především celiakii (v pšenici se tyto bílkovinné látky jmenují gliadiny, v žitu sekaliny, v ječmeni hordeiny a v ovsu aveniny). Zatímco druh bílkovin nazývaný gluteliny je zodpovědný především za alergické reakce. Slovo lepek skutečně souvisí s lepivostí, stejně jako odbornější název gluten, který v latině znamená lepidlo.

Víte, že s celiakií, alergií na lepek a dalšími chorobami trávení a imunitního systému spojenými s lepkem se můžeme potkat v každém věku? Onemocnění mají několik příčin najednou a vždy je nutné přejít na bezlepkovou stravu.

CELIAKIE je nepříjemné a vážné autoimunitní onemocnění trávicího traktu, bez diety přestává normálně fungovat tenké střevo. Chronický zánět tenkého střeva způsobuje vymizení slizničních klků a tím dochází k poruchám trávení a nedostatečnému vstřebávání živin. Mezi nejčastější příznaky celiakie patří únava, chudokrevnost, světlá, drolivá, mastná stolice, afty, nechutenství a ztráta hmotnosti. Neléčená může vést k nádorům tenkého střeva a dalším potížím. Léčba je tedy doživotní přísný zákaz konzumace lepku.

POTRAVINOVÁ ALERGIE – lepek jako významný alergen, způsobí přehnanou reakci imunitního systému. To se projeví zažívacími problémy, dýchacími problémy, kopřivkou nebo ekzémem. Alergie jsou ve větší míře dědičné, ale pokud jíme ve velkém pšeničné výrobky, můžeme si alergii na lepek přivodit sami. Bezlepkovou stravou se problémům předchází, obnovuje se sliznice tenkého střeva a celkový zdravotní stav se normalizuje.

PŘIROZENĚ BEZLEPKOVÉ OBILOVINY A PLODINY jsou proso, rýže, kukuřice, brambory, pohanka, amarant (laskavec), quinoa (merlík), konopí, chia semena a olejnatá semena.

Bezlepkovou stravu může konzumovat každý zdravý člověk. Bývá součástí speciálních diet při vleklých průjmech nebo jako odlehčující dieta pro sportovce.

Cílem každého výrobce bezlepkových surovin a výrobků je připravit co nejpestřejší sortiment a umožnit tak dodržovat přísné stravovací omezení celiatiků a alergiků na lepek co nejsnadněji. Aby omezení, které jim jejich nemoc přináší, nekomplikovalo běžný plnohodnotný

19 Čvn

Co je to Amarant ?

Amarant, neboli laskavec, patří mezi nepravé obilniny a byl pěstován již starými Mayi, Aztéky a Inky. Pro svoji vysokou výživnou hodnotu a nenáročnost při pěstování je nazýván plodinou třetího tisíciletí. Amarant je svými vlastnostmi důležitý jako prevence pro všechny věkové kategorie. Zvláštní význam má pro malé děti (lyzin podporuje tvorbu mozkových buněk) a pro sportovce (minerály, vitamíny, nenasycené mastné kyseliny a kvalitní bílkovina podporují růst svalové hmoty). U starší generace podporuje regeneraci buněk a významně ovlivňuje látkovou výměnu.

Ve srovnání s běžnými cereáliemi (pšenice, oves, ječmen, žito, rýže, kukuřice) je zrno amarantu bohatší na bílkoviny, vlákninu kvalitní oleje, minerály a vitamíny.

AMARANT NEOBSAHUJE LEPEK a je přirozeně bezlepkovou surovinou. Použití výrobků z amarantu je mimořádně vhodné pro pacienty s celiakií, pacienty s potravinovou alergií i pro přikrmování kojenců.

AMARANT MÁ VYSOKÝ OBSAH BÍLKOVIN ve srovnání s běžnými cereáliemi (až 18,5%). Bílkovina amarantu je svojí kvalitou podobná bílkovině živočišné, ale neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol. Cenné je vyvážené složení vzácných esenciálních aminokyselin, především lyzinu a tryptofánu. Proto je vhodné doplnit stravu o amarant u vegetariánů, sportovců a nemocných – tedy tam, kde je nutné vzhledem k nekompletní stravě, nebo velké fyzické zátěži, zajistit dobrou výživu bílkovinami.

AMARANT OBSAHUJE MINERÁLNÍ LÁTKY vápník, hořčík, draslík i železo a vitamíny řady B (B1 a B2), antioxidant E a vitamín C. Zrno amarantu je 3x bohatší na vlákninu než zrno pšenice. Snižuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, blahodárně působí při prevenci i léčbě zácpy. Vzhledem k tomu, že škrob s malými zrnky velmi dobře váže vodu, je možno použít amarant jako mouku při léčbě průjmovitých a zánětlivých onemocnění střeva.

AMARANTOVÝ OLEJ je nejbohatším rostlinným zdrojem vzácného SQUALENU. Tato látka významně podporuje imunitní systém a regenerační schopnosti organismu při stresech, po radioterapiích. Je silným antioxidantem působícím vnitřně i navenek, podporuje tvorbu užitečného cholesterolu HDL, dodává buňkám potřebnou energii. Preventivní doporučená dávka squalenu na den je cca 50mg. Při 20% podílu odtučněné amarantové mouky v našich výrobcích obsahuje 100g výrobku 10mg squalenu, tedy přibližně 1/5 doporučené denní dávky.

AMARANT PŘI REDUKČNÍCH A DIABETICKÝCH DIETÁCH – zastoupení cukrů v zrnech amarantu je unikátní, amarant téměř neobsahuje jednoduché cukry. Díky obsahu složených cukrů – škrobu amylopektinu a tím nízkému glykemickému indexu je vhodný při diabetické dietě u pacientů s cukrovkou, nezpůsobuje rychlé vyplavování inzulínu do krve a tím snižuje ukládání tuků v organismu, výhodné též u obézních pacientů na redukčních dietách.

 

01 Říj

Otázky a odpovědi

Ze zdravotních důvodů mám doporučení omezit maso a mléčné výrobky ve své stravě. Doslechla jsem se, že mohu využít tofu a výrobky z něj, případně sójové výrobky. Můžete mi poradit, jak? Kde si mohu tyto potraviny koupit a jak budu vědět, jak je použít?

 M. D. Beroun

Tofu můžete použít místo masa i jím nahradit mléčné výrobky. Lze ho upravit dle receptů na masité pokrmy. Je to už tepelně upravený výrobek a stačí ho dusit, péci, vařit, opékat krátce – většinou stačí 20 minut, aby se s omáčkami či základy propojilo. Tofu můžete i obalit v trojobalu a usmažit stejně jako řízky.

Neochucené tofu je dobré před tepelnou úpravou marinovat v nálevu s kořením nebo v sójové omáčce – cca 1 až 2 hodiny.  S výhodou rychlé přípravy lze použít již ochucené druhy tofu. Například Tofu Vitall S medvědím česnekem  nebo Se zelenou olivou či  Bazalkové, S mořskou řasou, Uzené atd. Marinované plátky  Vitall můžete vybírat ze 6 různých příchutí – ty už stačí pouze ohřát a pojídat s oblíbenou přílohou.

Tofu můžete jíst i za studena, třeba se zeleninovým salátem, pečivem. Umixované se dá používat jako pomazánka, na slano či na sladko – inspiraci opět najdete v klasických kuchařkách s recepty na využití tvarohu.

Základní recepty najdete na našich webových stránkách.

Tofu zakoupíte v prodejnách zdravé výživy, v prodejnách Sklizeno a v dalších specializovaných obchodech.

Žádejte u svého blízkého obchodníka.

 

Dozvěděla jsem se, že výrobky  ze sóji  jsou prospěšné hlavně v případě, že bych měla omezit maso a mléčné produkty, což mám doporučené od lékaře. Jaké výrobky to jsou a kde si je mohu koupit? Na druhou stranu slyším také názory, že jíst sóju není zdravé. Jak si to mám vysvětlit? Jak často ji tedy mohu jíst?

L. K. Kladno

Sója obsahuje antinutriční látky, které tělu neprospívají. Je mnohem prospěšnější jíst tofu a výrobky z něj. Prošlo zpracováním a nežádoucí látky jsou zcela odstraněny. Tofu Vitall je například zpracováno technologií právě s ohledem na přítomnost těchto látek v sóje a jejich eliminaci. Sójové mléko je zbaveno okary ještě před vařením. Tím je oddělen zdroj nežádoucích látek a navíc je postup daleko ekologičtější, když se vaří pouze využitelná část surovin, nikoliv objemný odpad.

Tofu Vitall si můžete v různých úpravách dopřávat třeba denně v množství, jaké je běžné v mléčných a masových výrobcích. Navíc je tofu daleko snáze stravitelné a není zdrojem metabolitů, jako je tomu u masa  /purinové látky/ a u mléčných výrobků – kasein, laktóza. Jmenované metabolity mohou u citlivých jedinců vyvolávat alergie a zatěžovat organizmus. Purinové látky bývají u disponovaných jedinců ukládány do kloubů a pojivových částí těla.

Ráda bych ochutnala poprvé nějaké výrobky z tofu – co byste mi doporučili vyzkoušet? V obchodě je mnoho variant, a já nevím, kterou začít. A také mi jde o to, abych to správně naservírovala…

V. L. Mladá Boleslav

Ze široké nabídky sortimentu tofu si určitě vyberete. Pro začátek bych doporučila vyzkoušet již připravené Tofu Vitall Marinované plátky. Ty stačí ohřát a nebo je  také jíst jen za studena a můžete si pochutnávat. Dále bych doporučila  Uzené tofu Vitall ve variantě Uzené nebo Uzené se sezamem s obchodní značkou Zálesák. Trh nabízí mnoho dalších variant, s různými příchutěmi: s řasou, s medvědím česnekem, s bazalkou, se zelenou olivou – nebo jen Tofu  Natural, které lze upravit dle vlastní chuti. Dobrým doplňkem je zelenina na všechny způsoby a i některé druhy ovoce – např. banány, avokádo, hrušky,  v kombinaci s tofu chutná výborně. S tofu můžete pracovat podobně jako s  tvarohem – ve studené kuchyni nebo jako s masem, při přípravě teplých pokrmů. Doporučuji inspirovat se recepty na internetu, nabídka je opravdu pestrá.

Mojí dvouleté dceři tofu velmi chutná, hlavně uzené. Jaké živiny, které děti potřebují, dodá organismu?

P. Š, Praha

Tofu je pro děti velmi prospěšná potravina a navíc se dá upravit na sladko i na slano. Našlehané tofu s čokoládou je výborná svačinka a dobrá alternativa k mnohdy přeslazeným mléčným dezertům. Obsahuje plnohodnotné esenciální rostlinné bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny. Není v něm lepek ani laktóza. Naleznete v něm mnoho prospěšných vitamínů a minerálních látek. Jmenujme alespoň několik základních: vitamin E,  B6, hořčík, fosfor, vápník, železo, zinek a další.

Uzené Tofu Vitall se udí pouze bukovým dřívím. Obsahuje fermentovanou  sójovou omáčku Kikkoman bez přidaných glutamátů. Přesto doporučuji pro dvouleté dítě uzeným tofu šetřit a upřednostnit ostatní varianty. Když ale občas dcerka zatouží po uzeném, kostičku důkladně opláchněte a dopřejte jí změnu…

Jak dlouho tofu vydrží v lednici? A po otevření se musí sníst za jak dlouho? Dále by mne zajímalo, jak dlouho se má doma skladovat. Vydrží tofu přes den třeba na svačinu?

D. N., Plzeň

Po otevření je dobré spotřebovat tofu do 24 hodin. Skladujte ho v ledničce v misce s vodou nebo jen volně v původním obalu. Když si tofu vezmete na svačinu s sebou do práce. Vydrží do večera i mimo chladicí zařízení, pokud jej dáte do skleničky či plastové krabičky a nebudete ho vystavovat přímému teplu.