01 Říj

Otázky a odpovědi

Ze zdravotních důvodů mám doporučení omezit maso a mléčné výrobky ve své stravě. Doslechla jsem se, že mohu využít tofu a výrobky z něj, případně sójové výrobky. Můžete mi poradit, jak? Kde si mohu tyto potraviny koupit a jak budu vědět, jak je použít?

 M. D. Beroun

Tofu můžete použít místo masa i jím nahradit mléčné výrobky. Lze ho upravit dle receptů na masité pokrmy. Je to už tepelně upravený výrobek a stačí ho dusit, péci, vařit, opékat krátce – většinou stačí 20 minut, aby se s omáčkami či základy propojilo. Tofu můžete i obalit v trojobalu a usmažit stejně jako řízky.

Neochucené tofu je dobré před tepelnou úpravou marinovat v nálevu s kořením nebo v sójové omáčce – cca 1 až 2 hodiny.  S výhodou rychlé přípravy lze použít již ochucené druhy tofu. Například Tofu Vitall S medvědím česnekem  nebo Se zelenou olivou či  Bazalkové, S mořskou řasou, Uzené atd. Marinované plátky  Vitall můžete vybírat ze 6 různých příchutí – ty už stačí pouze ohřát a pojídat s oblíbenou přílohou.

Tofu můžete jíst i za studena, třeba se zeleninovým salátem, pečivem. Umixované se dá používat jako pomazánka, na slano či na sladko – inspiraci opět najdete v klasických kuchařkách s recepty na využití tvarohu.

Základní recepty najdete na našich webových stránkách.

Tofu zakoupíte v prodejnách zdravé výživy, v prodejnách Sklizeno a v dalších specializovaných obchodech.

Žádejte u svého blízkého obchodníka.

 

Dozvěděla jsem se, že výrobky  ze sóji  jsou prospěšné hlavně v případě, že bych měla omezit maso a mléčné produkty, což mám doporučené od lékaře. Jaké výrobky to jsou a kde si je mohu koupit? Na druhou stranu slyším také názory, že jíst sóju není zdravé. Jak si to mám vysvětlit? Jak často ji tedy mohu jíst?

L. K. Kladno

Sója obsahuje antinutriční látky, které tělu neprospívají. Je mnohem prospěšnější jíst tofu a výrobky z něj. Prošlo zpracováním a nežádoucí látky jsou zcela odstraněny. Tofu Vitall je například zpracováno technologií právě s ohledem na přítomnost těchto látek v sóje a jejich eliminaci. Sójové mléko je zbaveno okary ještě před vařením. Tím je oddělen zdroj nežádoucích látek a navíc je postup daleko ekologičtější, když se vaří pouze využitelná část surovin, nikoliv objemný odpad.

Tofu Vitall si můžete v různých úpravách dopřávat třeba denně v množství, jaké je běžné v mléčných a masových výrobcích. Navíc je tofu daleko snáze stravitelné a není zdrojem metabolitů, jako je tomu u masa  /purinové látky/ a u mléčných výrobků – kasein, laktóza. Jmenované metabolity mohou u citlivých jedinců vyvolávat alergie a zatěžovat organizmus. Purinové látky bývají u disponovaných jedinců ukládány do kloubů a pojivových částí těla.

Ráda bych ochutnala poprvé nějaké výrobky z tofu – co byste mi doporučili vyzkoušet? V obchodě je mnoho variant, a já nevím, kterou začít. A také mi jde o to, abych to správně naservírovala…

V. L. Mladá Boleslav

Ze široké nabídky sortimentu tofu si určitě vyberete. Pro začátek bych doporučila vyzkoušet již připravené Tofu Vitall Marinované plátky. Ty stačí ohřát a nebo je  také jíst jen za studena a můžete si pochutnávat. Dále bych doporučila  Uzené tofu Vitall ve variantě Uzené nebo Uzené se sezamem s obchodní značkou Zálesák. Trh nabízí mnoho dalších variant, s různými příchutěmi: s řasou, s medvědím česnekem, s bazalkou, se zelenou olivou – nebo jen Tofu  Natural, které lze upravit dle vlastní chuti. Dobrým doplňkem je zelenina na všechny způsoby a i některé druhy ovoce – např. banány, avokádo, hrušky,  v kombinaci s tofu chutná výborně. S tofu můžete pracovat podobně jako s  tvarohem – ve studené kuchyni nebo jako s masem, při přípravě teplých pokrmů. Doporučuji inspirovat se recepty na internetu, nabídka je opravdu pestrá.

Mojí dvouleté dceři tofu velmi chutná, hlavně uzené. Jaké živiny, které děti potřebují, dodá organismu?

P. Š, Praha

Tofu je pro děti velmi prospěšná potravina a navíc se dá upravit na sladko i na slano. Našlehané tofu s čokoládou je výborná svačinka a dobrá alternativa k mnohdy přeslazeným mléčným dezertům. Obsahuje plnohodnotné esenciální rostlinné bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny. Není v něm lepek ani laktóza. Naleznete v něm mnoho prospěšných vitamínů a minerálních látek. Jmenujme alespoň několik základních: vitamin E,  B6, hořčík, fosfor, vápník, železo, zinek a další.

Uzené Tofu Vitall se udí pouze bukovým dřívím. Obsahuje fermentovanou  sójovou omáčku Kikkoman bez přidaných glutamátů. Přesto doporučuji pro dvouleté dítě uzeným tofu šetřit a upřednostnit ostatní varianty. Když ale občas dcerka zatouží po uzeném, kostičku důkladně opláchněte a dopřejte jí změnu…

Jak dlouho tofu vydrží v lednici? A po otevření se musí sníst za jak dlouho? Dále by mne zajímalo, jak dlouho se má doma skladovat. Vydrží tofu přes den třeba na svačinu?

D. N., Plzeň

Po otevření je dobré spotřebovat tofu do 24 hodin. Skladujte ho v ledničce v misce s vodou nebo jen volně v původním obalu. Když si tofu vezmete na svačinu s sebou do práce. Vydrží do večera i mimo chladicí zařízení, pokud jej dáte do skleničky či plastové krabičky a nebudete ho vystavovat přímému teplu.