Výrobky RAW Vitall

Výrobky z nové řady RAW Vitall jsou jsou přirozeně bezlepkové a neobsahují mléčné složky. Není v nich obsažen přidaný cukr, ani barviva či konzervanty. Výrobky z řady RAW jsou sušené šetrně při 42°C a vegan.

RAW řada je zdravý a nutričně hodnotný snack pro každý den, ať už pro sladké mlsání nebo jako pikantní slané verze například k večernímu posezení s přáteli.

Všechny výrobky zpravidla obsahují lněná semínka (len zlatý), která jsou složena ze 42 % z tuků, díky tomu jsou vynikajícím zdrojem Omega 3 mastných kyselin. Najdeme v nich i 28 % vlákniny nebo lignany, a vlákniny. Všechny tyto složky přispívají blahodárně na lidskou imunitu. Užíváním produktů ze lněného semínka budete mít pod kontrolou svůj krevní tlak. Lněné semínko působí příznivě i na produkci hormonů a nervové přenosy (nálady, poruchy emocí). Pravidelnou konzumací se zlepší kvalita pleti i vlasů. (zdroj: www.zdravetuky.cz)

Výroba RAW snacku

Sladké RAW výrobky

Dehydratovaný výrobek z ovoce a olejnatých semínek

Černý rybíz

Černý rybíz je velmi významná léčivá rostlina, jejíž účinky začali zkoumat a využívat naši předkové už kolem 15. století. Šťáva z černého rybízu se doporučovala na žaludek, horečky nebo kašel. Kořeny či listy černého rybízu byly využívány ke zmírnění revmatismu, artritidy nebo dny a při potížích s močovou soustavou. Jako obklady je lze používat na nejrůznější rány, vředy nebo štípance od hmyzu. Plody černého rybízu jsou vysoce ceněným zdrojem vitamínu C, jehož celkové množství v bobulích závisí na letních teplotách (čím více je v létě teplo, tím více vitamínu C obsahuje). Pokud si vyrábíte domácí marmelády, pak máme pro vás výbornou zprávu. Vitamín C, který černý rybíz obsahuje, vydrží i v zavařeném ovoci. Černý rybíz obsahuje také flavonoidy (skupina látek označovaná jako vitamín P), které pomáhají vysoký obsah (více než denní dávku) vitamínu C vstřebat. Bobule rybízu obsahují i vitamíny A a B, minerály nebo antokyany.

Čokoláda

Kakaové boby jsou výborným zdrojem hořčíku, síry, železa a manganu. Sušené plody kakaovníku obsahují kyselinu stearovou, která patří mezi nasycené tuky, jež neovlivňují hladinu cholesterolu. Kakao obsahuje vysoké množství flavonoidů, u kterých je vědecky dokázáno, že pomáhají při vysokém krevním tlaku a cukrovce. Mimo jiné podporují náš imunitní systém. Kakaové boby jsou dokonce považovány za jedno z nejlepších přírodních antidepresiv, protože obsahuji dopamin a serotonin, tedy hormony pro dobrou náladu.

Jablko

Jablko obsahuje přes 30 minerálů, z nichž nejvýznamnější jsou vápník, fosfor, železo či hořčík. Pravidelnou konzumací jablek můžeme pozitivně ovlivnit činnosti našeho zažívacího ústrojí – hlavně střevní mikroflóru a slinivku břišní. Enzymy v jablkách působí příznivě při střevních nebo žaludečních obtížích. Jablka jsou oblíbená pro svou přirozenou sladkou chuť, kterou způsobuje jednoduchý cukr fruktóza. Ten se rozkládá velmi pomalu a udržuje tak hladinu cukru v krvi stabilní. V jablku najdete oproti jiným plodům vysoký obsah pektinu, který brání rozvoji škodlivých mikroorganismů a podporuje vylučování škodlivých látek z těla. Jablka obsahují provitamín A, vitamíny B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou, vitamín C, vitamín E a další. Najdete v nich také flavonidy a antioxidanty. Jablíčka jsou také ceněné ovoce díky významnému obsahu vlákniny (hlavně ve slupce), která reguluje činnost střev. Toto ovoce obsahuje až 85 % vody. Málokdo ví, že může nastrouhané jablíčko pokládat také na popáleniny, omrzliny, hojící se rány, jizvy, ošetřovat jím poraněné prsní bradavky při kojení nebo afty.

Jahoda

Jahody patří mezi ovoce s nejnižším obsahem kalorií. Díky nízkému podílu proteinů a tuků jsou sacharidy nejvýznamnější živinou v jahodách. Za svoji barvu vděčí plody jahodníku barvivům zvaným antokyaniny, barvivům, které zabraňují syntéze cholesterolu v játrech a ukládání cholesterolu ve stěnách arterií. Látky obsažené v jahodách zvyšují produkci moči a podporují vylučování kyseliny močové, proto se hojně doporučuje jejich konzumace při dně a artritidě. Jahody jsou bohaté na vlákninu, čímž ulehčují trávení. Ovlivňují překrvení žil v našich vnitřních orgánech, což ocení osoby trpící na hemoroidy a při chorobách jater (žloutenka a cirhóza).

Mango

Toto tropické ovoce, jehož plod váží průměrně 300 g, se konzumuje zpravidla čerstvé. Jeho typicky žlutá dužina obsahuje vysoký obsah vitamínu A, a to díky až 16 druhům karotenoidů, které jsou pro jeho tvorbu třeba. Vitamín A je důležitý na obnovu epitelových tkání pokožky a sliznic vnitřních orgánů. Kromě karotenoidů obsahuje mango další antioxidanty, a to vitamíny C a E, takže jeho konzumace zpomaluje stárnutí pleti. Pomáhá k její hydrataci a správnému zbarvení (betakaroten) a doporučuje se tím pádem při ekzémech, dermatózách a suché pokožce. Vitamín A je také prospěšný pro zrak a jeho zvýšená konzumace se doporučuje při hrozící ztrátě zraku. Vitamíny A, C a E brání v usazování cholesterolu na stěnách arterií a měli by ho konzumovat lidé s chorobami srdce. Dále obsahuje vitamíny B1, B2, B6 a niacin. Z minerálů pak draslík, hořčík a železo. Oproti tomu je chudé na sodík. Objevíte v něm i rozpustnou vlákninu (pektin), kyseliny citronovou a jablečnou a taniny. V mangu bylo identifikováno také 41 různých aromat, díky kterým má svoji jedinečnou vůni. Mango má močopudné účinky. Je poměrně bohaté na draslík, ale chudé na sodík. Doporučuje se při vysokém krevním tlaku, protože ho pomáhá regulovat, a také při cukrovce.

Meruňka

Meruňky patří mezi nejzdravější ovoce a kromě jiného obsahují důležitý betakaroten, který chrání náš organismus, posiluje imunitní systém a má celkově omlazovací efekt. Meruňky obsahují velké množství sacharidů, organických kyselin a minerálních látek. Najdete v nich také provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, železo, hořčík,  vápník, draslík, fosfor, síru, křemík, mangan a měď. Meruňky působí pozitivně na sliznici plic, a proto by je měli konzumovat hlavně kuřáci. Pro svůj obsah mědi jsou prospěšné v období těhotenství. Posilují imunitu, působí proti únavě, zlepšují krevní obraz, podporují krvetvorbu a růst buněk, snižují hladinu krevního cholesterolu, léčí srdce, podporují růst, posilují nervový systém, zlepšují astma, posilují vlasy, nehty, pokožku, odbourávají tuky, působí antistresově, zvyšují vitalitu, pomáhají při léčbě chudokrevnosti. zlepšují zrak, pomáhají při neurózách a nespavosti, urychlují průběh rekonvalescence, působí proti zácpě, chrání pokožku při letním opalování. Léčivá je celý meruňka včetně jadýrka, které obsahuje olej, bílkoviny, železo a vitamíny řady B, a dají se jimi v podstatě nahradit mandle.

Švestka

Švestky jsou nenáročné ovoce, které zraje na konci léta. Mají celkem univerzální využití v kuchyni a velké množství léčebných účinků. Z vitaminů obsahují švestky překvapivě pouze vitamín E, ale minerálních látek mají spoustu (vápník, hořčík, fosfor, draslík). Jsou bohaté na vlákninu, doporučují se proto například při střevních problémech a zácpě. Doporučují se při léčbě revmatismu, dny (efektivně odbourávají a vyplavují močovinu), onemocnění ledvin, jater a krevního oběhu. Chrání oběhový systém včetně srdce a cév, snižují hladinu cholesterolu. Využijete i sušené pecky, kterými se dají plnit zahřívací polštářky.

Višeň

Višně získávají svou krásnou barvu díky prospěšnému barvivu (antokyan), které chrání kůži, vazivo i kosti  a mírní tak záněty. Višně obsahují vápník a proto jsou oblíbené mezi revmatiky, kterým se v teplých měsících značně uleví. Je známo, že višně projímají, ale říká se, že kudy putují, tam čistí. Doporučují se také při artróze a jaterních chorobách. Ze stopek se dá uvařit čaj, který pomáhá doplnit hladinu jódu.

Slané RAW výrobky

Dehydratovaný výrobek ze zeleniny a olejnatých semínek

Zdroje informací: Prostě zdraví, Margit, Cordeus, Prameny zdraví, Naše zdraví, Vitalia,