19 Čvn

Co je to Lepek ?

Lepek je hlavní bílkovina obsažená v obilí.
Je směsí dvou druhů bílkovin, které se vyskytují:

  • • v pšenici (včetně semoliny, špaldy a kamutu) a žitu,
  • • v menším množství i v ječmeni a ovsu.

Bílkoviny zvané prolaminy způsobují především celiakii (v pšenici se tyto bílkovinné látky jmenují gliadiny, v žitu sekaliny, v ječmeni hordeiny a v ovsu aveniny). Zatímco druh bílkovin nazývaný gluteliny je zodpovědný především za alergické reakce. Slovo lepek skutečně souvisí s lepivostí, stejně jako odbornější název gluten, který v latině znamená lepidlo.

Víte, že s celiakií, alergií na lepek a dalšími chorobami trávení a imunitního systému spojenými s lepkem se můžeme potkat v každém věku? Onemocnění mají několik příčin najednou a vždy je nutné přejít na bezlepkovou stravu.

CELIAKIE je nepříjemné a vážné autoimunitní onemocnění trávicího traktu, bez diety přestává normálně fungovat tenké střevo. Chronický zánět tenkého střeva způsobuje vymizení slizničních klků a tím dochází k poruchám trávení a nedostatečnému vstřebávání živin. Mezi nejčastější příznaky celiakie patří únava, chudokrevnost, světlá, drolivá, mastná stolice, afty, nechutenství a ztráta hmotnosti. Neléčená může vést k nádorům tenkého střeva a dalším potížím. Léčba je tedy doživotní přísný zákaz konzumace lepku.

POTRAVINOVÁ ALERGIE – lepek jako významný alergen, způsobí přehnanou reakci imunitního systému. To se projeví zažívacími problémy, dýchacími problémy, kopřivkou nebo ekzémem. Alergie jsou ve větší míře dědičné, ale pokud jíme ve velkém pšeničné výrobky, můžeme si alergii na lepek přivodit sami. Bezlepkovou stravou se problémům předchází, obnovuje se sliznice tenkého střeva a celkový zdravotní stav se normalizuje.

PŘIROZENĚ BEZLEPKOVÉ OBILOVINY A PLODINY jsou proso, rýže, kukuřice, brambory, pohanka, amarant (laskavec), quinoa (merlík), konopí, chia semena a olejnatá semena.

Bezlepkovou stravu může konzumovat každý zdravý člověk. Bývá součástí speciálních diet při vleklých průjmech nebo jako odlehčující dieta pro sportovce.

Cílem každého výrobce bezlepkových surovin a výrobků je připravit co nejpestřejší sortiment a umožnit tak dodržovat přísné stravovací omezení celiatiků a alergiků na lepek co nejsnadněji. Aby omezení, které jim jejich nemoc přináší, nekomplikovalo běžný plnohodnotný

19 Čvn

Co je to Amarant ?

Amarant, neboli laskavec, patří mezi nepravé obilniny a byl pěstován již starými Mayi, Aztéky a Inky. Pro svoji vysokou výživnou hodnotu a nenáročnost při pěstování je nazýván plodinou třetího tisíciletí. Amarant je svými vlastnostmi důležitý jako prevence pro všechny věkové kategorie. Zvláštní význam má pro malé děti (lyzin podporuje tvorbu mozkových buněk) a pro sportovce (minerály, vitamíny, nenasycené mastné kyseliny a kvalitní bílkovina podporují růst svalové hmoty). U starší generace podporuje regeneraci buněk a významně ovlivňuje látkovou výměnu.

Ve srovnání s běžnými cereáliemi (pšenice, oves, ječmen, žito, rýže, kukuřice) je zrno amarantu bohatší na bílkoviny, vlákninu kvalitní oleje, minerály a vitamíny.

AMARANT NEOBSAHUJE LEPEK a je přirozeně bezlepkovou surovinou. Použití výrobků z amarantu je mimořádně vhodné pro pacienty s celiakií, pacienty s potravinovou alergií i pro přikrmování kojenců.

AMARANT MÁ VYSOKÝ OBSAH BÍLKOVIN ve srovnání s běžnými cereáliemi (až 18,5%). Bílkovina amarantu je svojí kvalitou podobná bílkovině živočišné, ale neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol. Cenné je vyvážené složení vzácných esenciálních aminokyselin, především lyzinu a tryptofánu. Proto je vhodné doplnit stravu o amarant u vegetariánů, sportovců a nemocných – tedy tam, kde je nutné vzhledem k nekompletní stravě, nebo velké fyzické zátěži, zajistit dobrou výživu bílkovinami.

AMARANT OBSAHUJE MINERÁLNÍ LÁTKY vápník, hořčík, draslík i železo a vitamíny řady B (B1 a B2), antioxidant E a vitamín C. Zrno amarantu je 3x bohatší na vlákninu než zrno pšenice. Snižuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, blahodárně působí při prevenci i léčbě zácpy. Vzhledem k tomu, že škrob s malými zrnky velmi dobře váže vodu, je možno použít amarant jako mouku při léčbě průjmovitých a zánětlivých onemocnění střeva.

AMARANTOVÝ OLEJ je nejbohatším rostlinným zdrojem vzácného SQUALENU. Tato látka významně podporuje imunitní systém a regenerační schopnosti organismu při stresech, po radioterapiích. Je silným antioxidantem působícím vnitřně i navenek, podporuje tvorbu užitečného cholesterolu HDL, dodává buňkám potřebnou energii. Preventivní doporučená dávka squalenu na den je cca 50mg. Při 20% podílu odtučněné amarantové mouky v našich výrobcích obsahuje 100g výrobku 10mg squalenu, tedy přibližně 1/5 doporučené denní dávky.

AMARANT PŘI REDUKČNÍCH A DIABETICKÝCH DIETÁCH – zastoupení cukrů v zrnech amarantu je unikátní, amarant téměř neobsahuje jednoduché cukry. Díky obsahu složených cukrů – škrobu amylopektinu a tím nízkému glykemickému indexu je vhodný při diabetické dietě u pacientů s cukrovkou, nezpůsobuje rychlé vyplavování inzulínu do krve a tím snižuje ukládání tuků v organismu, výhodné též u obézních pacientů na redukčních dietách.